Kto a akí vlastne sú Vaši budúci hostia?

Predovšetkým veľmi príjemní ľudia s chuťou spoznávať nové veci. Prevažne stredného a dôchodkového veku. Na svojich cestách sa presvedčili, že iba u prvovýrobcov nájdu čerstvosť, originalitu a kvalitu, objavia tradičnú a špecifickú chuť regiónu. Vyhýbajú sa hlučným strediskám a vyhľadávajú osobný kontakt s novými ľuďmi. Napĺňa ich láska k prírode, rešpektujú tradície. Turistické strediská v Európe sa stále viac podobajú jedno na druhé a tak títo ľudia hľadajú originalitu a individualitu regionálnych producentov.

Kto môže byť hostiteľom? Každý, kto rád privíta hostí. Každý, kto chce nových zákazníkov.

AGRO hostiteľ

Venuje sa poľnohospodárstvu, či už rastlinnej alebo živočíšnej výrobe. V Európe je zavedené označenie vinár a farmár. Zahŕňa celú škálu producentov od pestovateľov až po výrobcov, ale i včelárov, chovateľov, rybárov atď.

GASTRO hostiteľ

Špecifická skupina reštauračných zariadení od salašov a kolíb, cez reštaurácie na vidieku alebo na samotách podávajúce krajinské miestne špeciality, ale i malé pivovary a vinárstva, pálenice alebo hostince a penzióny, rybárske reštaurácie a čárdy.

Využite skutočnosť, že vaše parkoviská sú v čase po 16. hodine menej obsadené. Využite vyhradené pekné miesto pre hostí a ponúknite im občerstvenie alebo vaše špeciality či služby. V zahraničí sa považuje konzumácia hosťom pri bezplatnom využití parkoviska na noc za samozrejmosť. Je zaužívaný pojem „obligatórna konzumácia“ – viac menej povinná protislužba za bezplatné nočné parkovanie obytného vozidla.

RELAX hostiteľ

V Európe si aj hotelieri uvedomili potenciál, ktorý je v tomto segmente turistiky a pripravujú parkovanie pre obytné vozidlá s cieľom predať nie ubytovanie, ale napríklad balík kozmetických procedúr či wellnes program. Aquaparky ale i skanzeny, jaskyne či iné zariadenia môžu ponúkať zvýhodnené balíčky, napríklad večerné kúpanie s večerou, či predaj vstupu do skanzenu či jaskyne pre nasledujúci deň.

Myšlienka je jednoduchá, k bezplatnému parkovaniu ponúknite vašu hlavnú činnosť: víno, večeru, raňajky, syr, zabíjačku či vstup do aquaparku, hradu, skanzenu a pod.

Pridať hostiteľa

Prečo sa stať hostiteľom?

 1. 1.

  V Európe je registrovaných viac ako 1.400.000 obytných vozidiel. Časť vozidiel vlastnia aj požičovne, a tak, podľa odhadov, sa cestovaniu obytným vozidlom venuje takmer 10 miliónov Európanov. Vozidlá v osobnom vlastníctve patria predovšetkým strednej a staršej generácii na dôchodku. Ich majitelia tak môžu často po celý rok cestovať a objavovať nové miesta mimo hlavných ciest, spoznávať nových ľudí, ich kultúru a tradície.

 2. 2.

  Podobné koncepty sú zavedené v celej Európe. Ich prednosťou je úzke zameranie na vyprofilovanú cieľovú skupinu, ktorá uprednostňuje aktívne trávenie voľného času. Vyhľadáva nové zážitky, k čomu naplno využíva slobodu pohybu obytným vozidlom. Tento produkt už skupina užívateľov pozná z iných krajín, a tak mu aj naša krajina môže byť bližšie.

 3. 3.

  Ekonomický prínos pre hostiteľa je dlhodobý a bez nutnosti vstupných investícií. Vaša registrácia do katalógu je bezplatná. Váš ekonomický profit pozostáva z predaja vašich výrobkov a služieb hosťom.

 4. 4.

  Zavedený hostiteľ poskytujúci niekoľko rokov služby tohto druhu v Európe má tržby z predaja vlastných produktov až vo výške 4.500 EUR za sezónu, u gastro zariadení alebo výrobcov vína poskytujúcich ochutnávky a sezónne akcie je výnos ešte vyšší.

 5. 5.

  Štatistické údaje o majiteľoch obytných vozidiel v Európe: pre 91% je ekológia základnou hodnotou, 75% nezostáva na jednom mieste dlhšie ako 36 hodín, 88% uprednostňuje nákup z miestnych zdrojov (nákup z dvora od prvovýrobcov) a priemerný denný výdavok je 30 EUR na osobu v štruktúre 40% na gastronómiu 40% na potraviny 20% na voľno- časové aktivity.

 6. 6.

  Možnosť stretnúť sa s novými ľuďmi, ktorí vyhľadávajú nové zážitky, vedia oceniť vašu prácu a sú radi, ak sa dozvedia viac o vašej činnosti. Na svojich cestách sa presvedčili, že iba u prvovýrobcu nájdu čerstvosť a kvalitu, a tak precítia chuť a kvalitu regiónu najlepšie.

Ukážka z katalógu

Pridať hostiteľa

Ako to funguje?

Je to jednoduché. Stačí ponúknuť miesto na bezplatné parkovanie pre jeden, päť alebo viac obytných vozidiel na vašom pozemku. Ideálne miesto je rovná spevnená časť pozemku s pekným výhľadom na pokojnom mieste, kde vám nebude vozidlo prekážať pri vašej činnosti.

Pre parkovanie je ideálna rovná plocha pozemku, aby nebolo potrebné vyrovnávať vozidlo pri zaparkovaní pomocou nájazdových klinov, pre spánok, ale i chod spotrebičov (chladnička) je ideálna vodorovná poloha. Povrch nemusí byť spevnený (štrk, betón, asfalt), môže byť aj trávnatý, ale s dostatočnou únosnosťou, nie podmáčaný.

Pre bezpečný príjazd skontrolujte, či je vaša príjazdová cesta bezpečná v plnom profile. Vozidlá môžu byť vysoké aj 4m, a tak, prosím, odstráňte konáre, aby nepoškodili prichádzajúce vozidlo. Svetlá výška je porovnateľná s plne zaťaženými vozidlami FIAT DUCATO či CITROEN JUMPER, ich zadný previs však môže byť väčší. Preto upozornite v registračnom formulári na skutočnosť, že sú na ceste výmole alebo veľké nerovnosti. Obytné vozidlá sú plne sebestačné v otázke energie a vody počas niekoľkých dní. Majú vlastnú nádrž na čistú aj odpadovú vodu (cca 100 l) a chemickú toaletu (cca 10 l) samozrejmosťou je kuchynka, chladnička, sprcha, teplá a studená voda, elektrobatérie a mnohokrát aj nezávisle energetické zariadenie, TV a satelitný internet.

Nakoľko však nie je infraštruktúra našej krajiny ešte plne rozvinutá pre poskytovanie služieb obytným vozidlám, napríklad na benzínových čerpadlách, hosť uvíta, ak si bude môcť doplniť vodu a vykonať servis s vaším dovolením aj u vás. Vyznačte ,prosím, túto možnosť služby v registračnom formulári.

Cena za naplnenie cca 100 l nádrže čistou pitnou vodou, vyprázdnenie odpadnej nádrže do kanalizácie (voda po umývaní a sprchovaní), ako aj vyliatie obsahu chemického WC, sa pohybuje cca 2 EUR/úkon/100l. Cena za pripojenie na elektrickú sieť (6-10A istič 3 pólová zástrčka CCE) sa pohybuje od 2 - 3 EUR/deň. Sami sa rozhodnite, či si tieto poplatky budete účtovať vzhľadom k prípadnému nákupu, ktorý u vás bude realizovať hosť, záleží na vašej spokojnosti.

Neváhajte a prezentujte hosťom svoje výrobky alebo služby, ponúknite im vaše špeciality, pripravte ochutnávku, upozornite na to, čo vás robí jedinečnými.

Pamätajte však, že hosť nemá žiadnu povinnosť kupovať. Podľa skúsenosti si však viac ako 90% hostí niečo zakúpi, napokon, veď ušetrí za poplatok v kempe okolo 30 EUR na deň.

Často kladené otázky

Myslíme si, že pokiaľ máte vhodné miesto na parkovanie, tak určite. Vlastník obytného vozidla sa u vás síce neubytuje, ale prečo mu neposkytnúť ostatné služby, reštauračné, relaxačné, športové... V Európe je bežné, že aj viac hviezdičkové hotely poskytujú možnosť parkovania pre obytné vozidlá nakoľko príjem z ostatných služieb im to vynahradí.

Jedným z dôvodov je to, že neposkytuje ubytovacie služby ani nie je vybavený obdobne ako kemping. V mnohých prípadoch nemá na činnosť ubytovania hostí ani príslušné oprávnenia a nespĺňa všetky náležitosti k tomu potrebné. Hlavne však, hostiteľ je predovšetkým hrdý producent regionálnych špecialít, ktoré ponúka verejnosti. Čím viac návštevníkov má, tým lepšie sa šíri povedomie o jeho práci a myšlienke o trvalo udržateľnej produkcii potravín. Tiež je to otázka systému, ktorý takto funguje mnoho rokov v Európe a majitelia obytných vozidiel ho považujú za osvedčený a vyvážený.

Nie, nemusíte. Aj keď ste v katalógu uviedli, že túto službu môžete poskytnúť, k ničomu vás to nezaväzuje. Stačí, ak sa ospravedlníte, že túto službu nemôžete momentálne poskytnúť. V dôsledku slabej infraštruktúry v krajine, však hosť túto službu veľmi ocení.

Nie, nemusíte viesť evidenciu rezervácii. Platí, že hostitelia nie sú kempy a táboriská, nemajú recepciu a nemôžu počas dňa vybavovať prichádzajúce hovory od hostí. Aj keď majú záujem pozvať hostí a pochváliť sa svojou produkciou, ale musia pracovať bez prekážok ako obvykle. Ak ste vyznačili v katalógu, že vyžadujete SMS info pred príchodom, stačí iba na SMS zaslať odpoveď, že je hosť očakávaný.

Každý hosť je povinný mať na svojom obytnom vozidle platnú nálepku Programu Discovery, ktorá slúži pre prvotnú identifikáciu. Môžete tiež hosťa požiadať o predloženie Karty člena, na ktorej je identifikačné číslo a obdobie platnosti. Podľa uvedeného identifikačného čísla vieme vášho hosťa kontaktovať, čo je vhodné, ak by ste mu v budúcnosti chceli poslať pozvánku alebo ho informovať o vašich aktivitách, alebo napríklad, ak si u vás niečo zabudol.
Za hostí bez Karty člena Programu Discovery v žiadnom prípade nezodpovedáme ani vám nevieme v budúcnosti pomôcť v kontaktovaní sa s ním pri akomkoľvek probléme alebo požiadavke. Hosť bez karty člena Programu Discovery môže byť náhodný cestujúci a nemusí byť oboznámený s pravidlami pobytu a nemusí rešpektovať myšlienku trvalo udržateľného rozvoja turizmu a ekologického správania sa.

Získanie súradníc GPS ak nemáte navigačné zariadenie GPS je možné z mapy google:
1. Spustite na internete mapy - maps.google.com
2. Nájdite požadované miesto na mape, priblížte čo najviac pre presnosť a nabehnite na neho kurzorom myši
3. Stlačte pravé tlačidlo na myši a zadajte voľbu "Čo je tu?"
4. Na požadovanom mieste sa zobrazí zelená šípka,
5 Nabehnutím myši na šípku sa zobrazia súradnice zvoleného miesta v decimálnom formáte (možno ho transformovať na iný)
Pre rôzne prehliadače existujú pluginy, ktoré priamo zobrazujú súradnice miesta, vyššie uvedený postup však bude fungovať v akomkoľvek prehliadači

Viac ako 20 ročné skúsenosti pri obdobných projektoch v Európe dokazujú, že pre hosťa je prioritne motivujúca originalita. Rád objavuje novú chute a kľudné nepoznané miesta, ktorých je čím ďalej menej. Samozrejme, môže sa vyskytnúť aj hosť hľadajúci iba bezplatné miesto na nocľah, ale ide o výnimočné prípady. Naopak, v tak úzkom segmente turistov, ako sú majitelia obytných vozidiel, vzbudil tento spôsob agroturistiky hotovú vášeň. Dnes už na turné po vinárstvach a farmách chodia celé rodiny. Dokonca s vypožičaným obytným vozidlom, urobia si výlet, ochutnávku miestnych produktov a nezriedka aj cielene nákup napríklad vína do svojej súkromnej vinotéky. Podporuje sa tak nielen predaj z dvora priamo u producenta, ale i domáci turistický ruch. Čo je však najpodstatnejšie, vytvára sa aj vzťah s producentom. Vinár či farmár priamo komunikuje a vychováva svojich zákazníkov. Presne v duchu nášho motta: bližšie k ľuďom, k prírode, bližšie k podstate života a k tomu zdravé regionálne produkty.

Predovšetkým veľmi príjemní ľudia s chuťou spoznávať nové veci, sú scestovaní. Prevažne stredného a dôchodkovom veku. Na svojich cestách sa presvedčili, že iba u prvo výrobcov nájdu čerstvosť, originalitu a kvalitu a objaví tradičné a špecifickú chuť regiónu. Vyhýbajú sa hlučným strediskám a vyhľadávajú osobný kontakt s novými ľuďmi. Napĺňa je láska k prírode, rešpektujú tradície. Turistické strediská v Európe sa stále viac a viac podobajú jedno na druhé a tak títo ľudia hľadajú originalitu a individualitu regionálnych producentov.

Pridať hostiteľa